środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na sztacheta plastykowe na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe z Świdnika używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady z plastyku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa wznosi się z skał wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych zarysach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz