piątek, 22 kwietnia 2016

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zasłania pobliskie domy a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzeszki. Jeśli chcemy aby nasze roślinne ogrodzenie było bardzo rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego a także klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być bardzo utrudnione.

Nic tak nie uwydatni linii trawnika albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą dobrze wzrastać w przydzielonych miejscach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać naturalne bogactwo w ryzach względnie osłonią gołe wycinki ziemi. Estetycznie przycięty niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie postawne roślinne ploty można pozyskać z odmian szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, jednakże jego formę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć bez pomocy.Powinien się prędko dojrzewał natomiast ochroni kolumnowy zarys.

Jeśli wasz kącik jest nader ciemny, powinno się aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja klasie o jasnych ewentualnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu dobitne w słońcu, jednakże nawet w śladzie listowie pozostają wystarczająco jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz